Šuliniai nuo senų senovės yra labai plačiai naudojamas būdas išgauti švarų vandenį, suteikiantį gyvybę žmonėms, augalams ir gyvūnams. Neatrasime kur ir kada buvo sugalvotas ar iškastas pirmasis šulinys, bet faktas, kad šiandien, netgi su itin moderniomis technologijomis, šuliniai išlieka svarbus elementas tiek kaimo, tiek miesto vietovėse, džiugina.
Šulinių kasimas ne tik suteikia prieigą prie švaraus vandens bet kurioje vietovėje, bet ir leidžia tai daryti itin natūraliu, gamtą tausojančiu būdu.
Šulinio kasimas tampa būtinas, kuomet nėra galimybės prisijungti prie vietinio centralizuoto vandens tiekimo arba norint įsirengti nuo jo nepriklausomą vandens šaltinį. Kelios dažniausios situacijos, kuomet žmonės renkasi kasti šulinius, yra:
Apie šulinius galima kalbėti daug ir iš skirtingų kampų, tačiau šulinio pagrindinis tikslas – vandens tiekimas. Pagal tipus šuliniai vieni nuo kitų praktiškai nesiskiria, gali skirtis tik pagal gylį, kurį reikia pasiekti iki vandens gyslos, arba jau pagal vėlesnius vandentiekio įrengimus, kaip vanduo yra išgryninamas ir tiekiamas iki naudotojų.
Tad jei išgirstate sakant – gruntinis šulinys, tai bus pats paprasčiausias šulinys, kai parenkama tinkama šuliniui vieta ir kasama kol pasiekiamas vanduo, palaipsniui tvirtinant betoniniais rentiniais. Tinkamai pataikius į vandens gyslą šulinys prisipildo vandeniu. Toliau nėra įrengiama jokia sudėtinga vandentiekio sistema. Kasyba.com komanda dalinasi savo patirtimi, kad moderniosios technologijos leidžia kasti šulinius ne rankiniu būdu, o mechanizuotai!
Kodėl šulinių kasimas turėtų būti patikėtas specialistams? Viskas labai paprasta. Geriausios kokybės vandenį turėsite gerai iškastame, tiesiame šulinyje, kasimo metu atsiradusias klaidas ir netikėtumus ištaisyti gali būti labai sudėtinga ir labai brangu, dažnai net neįmanoma. Ekspertinė patirtis labai svarbi ir parenkant vietą šuliniui, mat čia reikia įvertinti daugybę aspektų.
Atradę vandenį ir iškasę šulinį iškart galite pasirūpinti vandens filtravimu, valymu filtrais ir tiekimu siurblio pagalba. Tokiu atveju, sumontavus reikiamą įrangą, vamzdžius, filtravimo prietaisus – galėsite mėgautis gyvu, švariu vandeniu tiesiai savo stiklinėje. Šulinys su visa pilna įranga pilnai atitiks centralizuoto vandens tiekimą.
Pasirinkimas ir darbų kiekis priklausys nuo to, kur bus kasamas šulinys, kiek prireiks rentinių ir papildomos įrangos. Kaina tikrai gali skirtis net keletą kartų, tad dėl šulinio kasimo įkainių pasitarkite su specialistais ir įvertinkite galimas sąnaudas.
Šulinių kasimas iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti labai paprastas procesas, tačiau tam reikia specifinių žinių, įgūdžių ir reikiamos įrangos. Įprastinė schema, kaip dažniausiai vyksta šulinio kasimas:
Vietos pasirinkimas. Pirmiausia, specialistai turi įvertinti sklypą ir nustatyti geriausią vietą šuliniui kasti. Vertinama daug skirtingų aspektų – nuolydis, gruntas, drėgmės kiekis. Taip pat, apylinkės – ar nėra šalia teršalų, kurie gruntiniais vandenimis galėtų patekti į šulinį? Tai pirmoji ir pati svarbiausia šulinio kasimo proceso dalis, mat, pasirinkę netinkamą vietą gero šulinio, su švariu vandeniu neiškasite.
Kasimas. Patvirtinus tinkamą vietą galima pradėti kasimo darbus. Tai gali būti rankinis arba mechaninis kasimas naudojant specializuotą įrangą. Kasama iki pasiekiamas pirmas vandens sluoksnis ir viso kasimo metu tvirtinama betono rentiniais. Rankomis kasama jau gan retai, mat patikimi rangovai naudojasi moderniomis darbus palengvinančiomis technologijomis.
Rentinių montavimas. Kai pasiekiamas tinkamas vandens lygis, rentiniai sutvarkomi ir paruošiami naudoti. Susikaupęs vanduo išsiurbiamas ir laukiama kol šulinys prisipildys naujai.
Sumontuojama vandens tiekimo ir filtravimo įranga. Norint užtikrinti, kad šulinio vanduo visuomet būtų švarus, galima įrengti specialius filtrus, kurie filtruotų šulinį patenkantį vandenį. Taip pat, šulinio dugne išpilti smėlio sluoksnį, kad besiskverbiantis vanduo valytųsi nuo nuosėdų ir nešvarumų.
Baigus šulinio kasimo darbus, kuomet jis prisipildo vandeniu, būtina patikrinti vandenį, kad būtumėte tikri ar vanduo yra tinkamas naudoti. Dažniausiai prireikia jau prisipildžiusį šulinį išsiurbti, palaukti kol jis vėl prisipildo vandeniu ir tuomet, pasėmus šio šviežio vandens, jį nuvežti ištirti į laboratoriją. Laboratoriniai tyrimai parodys vandens sudėtį, mineralus ir būsite tikri ar jis tinkamas naudoti.
Nereikia pamiršti, kad šulinyje vanduo yra gyvas, šulinys vis prisipildo iš gruntinių ir aplinkinių vandenų, tad juo rūpintis ir prižiūrėti turėsite nuolatos. Rekomenduojama pavasarį ir rudenį atlikti periodinius patikrinimus ar neatsirado mechaninių pažeidimų, ar nepateko šiukšlių.
Vandens kokybė gali netikėtai pasikeisti dėl įvairiausių išorinių ir gamtos veiksnių, kuriuos ne visada lengva numatyti ar iškart pastebėti. Vandens tikrinimo paslauga nebrangi, nesudėtinga, o atlikdami ją kasmet – būsite visiškai ramūs dėl naudojamo vandens kokybės.
Šulinių kasimas yra sudėtingas procesas, kadangi kiekvienoje vietovėje gruntas ir gruntiniai vandenys skirtingi, aplinkos veiksniai pradėjus kasti taip pat gali turėti nemažai įtakos. Pradėdamas kasti niekuomet nebūsi visiškai tikras, kaip visas darbas atrodys ir kokių priemonių gali tekti imtis, kad gautum geriausią variantą. Todėl labai svarbu pasirinkti patikimus rangovus. Kasyba.com komanda jau daugiau nei 20 metų dirba su vandentiekio, šulinių kasybos ir nuotekų sprendimais, o dar daugiau – savo atliktiems darbams suteikia net 10 metų garantiją! Tad svarstydami apie šulinio kasimo variantus būtinai įvertinkite ir darbus atliekančios komandos profesionalumą: svarbios pirminės konsultacijos įvertinant šulinio kasimo vietą, jūsų poreikių analizė, o taip pat ir jau įgyvendintų projektų patirtis.
Vandens šulinio kasimo kaina gali labai skirtins priklausomai nuo to, kokiame gylyje yra vanduo ir kiek rentinių reikės jį pasiekti. Kartais kainai įtaką daro ir gruntas, pasirinkta vieta.
Taigi, šulinio kasimas gali pasirodyti labai paprastas darbas, tūkstantmečius žmonėms padedantis apsirūpinti švariu ir gėlu vandeniu, tačiau nepamirškite, koks sudėtingas visas procesas. Jei esate pasiruošę kasti šulinį, taip prisidėti prie tvaraus vandens vartojimo – pasitarkite su profesionalais ir turėsite nepakeičiamą vandens šaltinį tiek kaimo, tiek miesto gyventojams.
Kokybiškai iškastas, tinkamai įrengtas ir prižiūrimas šulinys gali tarnauti jums net apie 50 metų ir daugiau, todėl nereikia dvejoti, kad šuliniai yra atgyvena – galbūt tai bus pats praktiškiausias sprendimas jūsų reikmėms.