Pripratę prie modernaus gyvenimo apie šiuos patogumus galvojame pirmiausia, vos tik pradėdami statybų ar renovacijos darbus. Tinkamai parinkti nuotekų valymo įrenginiai bus lengvai prižiūrimi, užtikrins saugią ir higienišką aplinką, taip pat, nemenkai prisidės prie gamtos išteklių apsaugos. Straipsnyje apžvelgsime pagrindines nuotekų valymo įrenginių rūšis, svarbiausius kriterijus jų pasirinkimui, pateiksime argumentus, kodėl reikėtų investuoti į šiuos įrenginius, bei apsvarstysime kainų klausimus.
Kai nėra galimybės prisijungti prie centralizuotos nuotekų valymo sistemos, tuomet turėsite rinktis vieną iš trijų nuotekų tvarkymo būdų:
Nuotekų kaupimo rezervuarai
Nuotekų rezervuarai vis dar gan plačiai montuojami ne tik ūkiuose, bet ir gyvenamuosiuose namuose. Jie įrengiami ten, kur nėra galimybių išvalytas (biologinio valymo įrenginių pagalba) nuotekas išleisti į griovį, paviršinio vandens telkinį ar gruntą (jeigu molingas gruntas arba aukštas gruntinių vandenų lygis). Tai tinkamas nuotekų tvarkymo būdas sezoniškai lankomame objekte, kur toks poreikis yra nepastovus. Nuotekų talpyklos taip pat yra pigesnis variantas nei nuotekų valymo įrenginys.
Pagrindiniai reikalavimai nuotekų kaupimo rezervuarų įrengimui yra patikima rezervuarų hidroizoliacija, natūralus vėdinimas ir patogus privažiavimas išsiurbti ir išvežti rezervuarų turinį. Kaupimo rezervuarus įrengiame iš surenkamų gelžbetoninių elementų. Tinkamai įrengti ir gerai eksploatuojami kaupimo rezervuarai nedaro neigiamo poveikio aplinkai. Kai kaupimo rezervuarai yra nesandarūs arba be dugnų, vyksta nuolatinis nuotekų skystosios dalies sunkimasis į gruntą ir kartu į požeminius vandenis, kurie užteršiami.
Biocheminė nuotekų valymo sistema
Biocheminis nuotekų valymo įrenginys veikia kaip cheminių, biologinių ir fizinių procesų ciklas, kurio metu iš nuotekų pašalinami biogeniniai ir organiniai teršalai, kad namų ūkio ar gamybos procesuose panaudotas ir suterštas vanduo būtų pilnai išvalytas ir galėtų grįžti į gamtos ciklą. Šios valymo sistemos dažniausiai naudojamos ūkio ir gamybos procesuose, kai yra naudojama daugiau cheminių medžiagų, kurioms reikia neutralizavimo.
Biologiniai nuotekų valymo įrenginiai
Naudojant biologinius procesus suardomi organiniai nuotekų junginiai, paverčiant juos nekenksmingomis medžiagomis. Tokie nuotekų valymo įrenginiai veikia aerobinės arba anaerobinės sistemos pagrindu. Šios sistemos yra itin natūralios, mat valymo procese, naikinant teršalus veikia natūralūs dumbliai ir bakterijos. Populiariausi Lietuvoje įrenginėjami biologiniai nuotekų valymo įrenginiai yra ir pagaminti mūsų šalyje, tai „Feliksnavis“, „August ir ko“, „Traidenis“, „Buiteka“ produktai.
Nuotekų valymo įrenginio pasirinkimas priklauso nuo kelių veiksnių:
Namų ūkio dydis ir naudojimo dažnumas.
Nedideliems namams gali pakakti mažo nesudėtingo nuotekų valymo įrenginio, tačiau didelėms šeimoms arba dažnai naudojamiems objektams gali prireikti kompleksinių nuotekų valymo sistemų.
Grunto ir įrengimo sąlygos.
Kiekvienu atveju reikia tinkamai įvertinti aplinkybes, kuriose norima įrengti nuotekų valymo įrenginį. Turi būti tinkamas gylis, tinkami gruntiniai vandenys ir nuotolis nuo vandens telkinių. Pasikvieskite specialistus, kad įvertintų jūsų objektą ir galimybes įsirengti nuotekų valymo įrenginį.
Vietos teisės aktai ir reikalavimai.
Kai kuriose vietose yra privalomas tam tikrų nuotekų valymo sistemų naudojimas. Todėl svarbu patikrinti vietos reikalavimus.
Aplinkos apsauga
Nevalytos nuotekos, patekusios į atvirus gruntinius vandenis gali pakenkti aplinkai, užteršti vandens telkinius ir dirvą. Nevalytos nuotekos gali sukelti žalingą poveikį aplinkai dėl daugybės veiksnių, įskaitant ir chemines medžiagas, mikroorganizmus ir organines medžiagas, kurios gali būti pavojingos vandens ekosistemoms ir žmonių sveikatai.
Nevalytos nuotekos, kurios turi kenksmingų medžiagų, patekusios į vandens telkinius, gali pakenkti vandens kokybei ir gyvybei. Kai kurios medžiagos skatina dumblių žydėjimą, kas ardo natūralią vandens telkinio ekosistemą, sumažėjus deguonies kiekiui augalai ir vandens gyvūnai žūsta.
Nevalytos nuotekos, patekusios į gruntinius vandenis gali užteršti geriamą vandenį ir paveikti ekosistemų pusiausvyrą.
Bakterinė ir virusinė tarša
Tai vienas pavojingiausių dalykų kas gali nutikti nevalytoms nuotekoms patekus į aplinką. Jei nuotekos užkrėstos bakterijomis ir virusais, kurie gali būti pavojingi žmonių ir gyvūnų sveikatai, šiems patekus į vandens telkinius arba į dirvožemį viskas bus apkrėsta ir pavojinga naudoti.
Visi tokie veiksniai gali turėti ilgalaikių neigiamų pasekmių aplinkai, todėl svarbu turėti efektyvias nuotekų valymo sistemas, kad būtų užkirstas kelias nevalytų nuotekų patekimui į gruntinius vandenis ir vandens telkinius.
Sveikatos apsauga
Nevalytoms nuotekoms patekus į aplinką jos yra itin pavojingos žmonių sveikatai jei ten būtų patogenų, sukeliančių ligas.
Bakterijos ir virusai gali sukelti įvairias ligas, tokias kaip gastroenteritas, dizenterija, hepatitas ir kt.
Nevalytose nuotekose gali būti ir parazitų, kurie gali sukelti įvairias infekcines ligas, tokias kaip giardiazė, infekcijos ir kt.
Jei nevalytos nuotekos gausiai užterštos įvairiais chemikalais, tokiais kaip pesticidai, sunkieji metalai, rūgštys ir kt., jos gali turėti labai toksišką poveikį žmonių organizmui ir sukelti įvairias sveikatos problemas, įskaitant vėžį, centrinės nervų sistemos pažeidimus ir kt.
Žmonės gali būti alergiški kai kurioms medžiagoms, kurios gali būti nevalytose nuotekose, dėl jų patirti odos bėrimus, kvėpavimo sunkumus ar kitus simptomus.
Dėl šių priežasčių svarbu užtikrinti, kad nuotekos būtų tinkamai tvarkomos ir valomos, kad būtų išvengta galimų sveikatos problemų ir apsaugota gamta.
Teisės aktai
Daugumoje šalių yra griežtai reguliuojama įstatyminė bazė kaip gyventojai privalo pasirūpinti nuotekomis. Lietuvoje nuotekų tvarkymo reikalavimai yra nustatyti teisės aktuose, įskaitant Lietuvos Respublikos ūkio, aplinkos ir kitus įstatymus bei jų įgyvendinimo aktus.
Šie reikalavimai apima ne tik nuotekų surinkimą ir tvarkymą, bet ir jų išleidimo į aplinką reguliavimą siekiant išsaugoti aplinkos ir žmonių sveikatą. Štai keletas svarbiausių nuotekų tvarkymo reikalavimų Lietuvoje:
Nuotekų surinkimas ir nutekinimas: Visi gyvenamieji, viešieji, pramoniniai arba kitokie objektai, turintys nuotekų šaltinius, privalo turėti tinkamą nuotekų surinkimo ir nutekinimo sistemą, kuri užtikrintų nuotekų tvarkymą ir neleistų joms patekti į aplinką.
Nuotekų valymo įrenginiai: Objektai, kuriuose nuotekų kiekis viršija tam tikrus nustatytus kiekius, privalo turėti nuotekų valymo įrenginius, skirtus nuotekų valymui iki nutekėjimo į aplinką.
Nuotekų išleidimo standartai: Išleidžiant išvalytas nuotekas į aplinką, privaloma laikytis nustatytų išleidimo standartų, kurie reguliuoja leistinų taršos rodiklių kiekius vandens telkiniuose arba dirvožemyje.
Leidimų išdavimas: Norint statyti arba eksploatuoti nuotekų valymo įrenginius arba įdiegti išleidimo punktus mieste, reikės gauti atitinkamus leidimus iš aplinkos apsaugos institucijų. Kitais atvejais, nuo 2024-ųjų sausio mėn. nuotekų įrenginiams nebereikia gauti leidimo ar ruošti projekto.
Priežiūra ir monitoringas: Visi nuotekų valymo įrenginiai turi būti reguliariai prižiūrimi ir turi būti vykdomas nuolatinis taršos monitoringas, siekiant užtikrinti, kad jie veiktų efektyviai ir atitiktų nustatytus standartus.
Šie reikalavimai yra nustatyti siekiant užtikrinti aplinkos ir žmonių sveikatos apsaugą, taip pat saugant gamtos išteklius. Visi subjektai, turintys nuotekų tvarkymo sistemas, turi laikytis šių reikalavimų ir atitikti nustatytus standartus. Pažeidžiant nuotekų tvarkymo reikalavimus gali būti taikomos administracinės, civilinės ar net baudžiamosios atsakomybės priemonės.
Pigiausias variantas įsirengti nuotekų tvarkymo sistemą ir tvarkyti nuotekas yra nuotekų surinkimo talpos. Veikimo principas yra labai paprastas: prisipildžius rezervuarui reikia kviestis srutovežį, kuris talpyklą ištuština ir nuotekas išveža į perdirbimą. Nuotekų rezervuaro įrengimas greičiausiai jums atsieitų kelis tūkstančius, tačiau turite įskaičiuoti periodines išlaidas talpos valymui.
Biologinės ir biocheminės nuotekų valymo sistemos brangesnės, kainos gali svyruoti nuo kelių iki keliolikos tūkstančių, tačiau galutinė kaina priklauso nuo įrenginio galingumo ir įrengimo vietos kompleksiškumo.
Nuotekų valymo įrenginių kainos Lietuvoje skiriasi priklausomai nuo įrenginio tipo, dydžio, kompleksiškumo, gamintojo, montavimo sąlygų ir, netgi, sezoniškumo.
Reikia paminėti, kad šios kainos yra tik apytikslės ir gali labai skirtis priklausomai nuo konkrečių sąlygų ir poreikių. Nagrinėdami nuotekų valymo įrenginių kainas analizuokite pasiūlymus itin atidžiai. Ar ten pateikiami tik įrenginio kaštai ar bendra suma su montavimo, prijungimo, reguliavimo ir kitomis su įrenginio įdiegimu susijusiomis išlaidomis?
Patariame prieš priimant sprendimą įsigyti nuotekų valymo įrenginį konsultuotis su specialistais ir gauti pasiūlymus iš kelių skirtingų tiekėjų, kad galėtumėte pasirinkti jūsų atvejui tinkamiausią ir ekonomiškiausią sprendimą.
Svarbu pasikonsultuoti su specialistais, kurie ne tik padės išsirinkti patį įrenginį, bet ir galės įvertinti įrengimo kaštus konkrečiame sklype. Tik taip išvengsite nenumatytų išlaidų ir sutaupyti pinigų ilgalaikiu laikotarpiu, užkirsdami kelią brangiems remontams ir būsimoms problemoms.