Dažnai užduodami klausimai

– Kas yra „buitinės nuotekos“?

Bendrąja prasme, tai kiekviename individualiame ar pramoniniame ūkyje atsirandantis, įvairiais būdais užterštas, supurvintas vanduo. Nuotekų lieka ne tik po buitinės veiklos, gamybos, bet ir po stipresnio lietaus, gatvių plovimo ar polaidžio. Kad nuotekos nesukeltų problemų ir nepatogumų, reikia tinkamai pasirūpinti greitu ir saugiu jų pašalinimu.

Nuotekos gali būti: komunalinės, atsirandančios gyvenamųjų namų rajonuose. Tarp jų gali būti ir buitinių, gamybinių, lietaus nuotekų, buitinės – iš virtuvių, skalbyklių, vonių, tualetų nutekantis vanduo tiek namų ūkiuose, tiek įmonėse, organizacijose buitinėms reikmėms naudojamas vanduo (jei įmonė nevykdo gamybos, jai nebūtinas specialus nuotekų įrengimas), srutinės – tualetų nuotekos; paviršinės – į gruntą nesusigėręs lietaus ar kitų kritulių vanduo; mišriosios – kartu nutekančios buitinės ir paviršinės nuotekos; gamybinės nuotekos – žemės ūkyje ar pramoninėje gamyboje naudotas ir daugiau nebetinkamas vanduo arba tų pačių procesų metu susidaręs nereikalingas vanduo.

Nuo skirtingos veiklos atsiranda nevienodi nuotekų kiekiai, todėl kiekvienu atveju reikia individualiai rūpintis sėkmingu jų pašalinimu.


– Kas nutinka su nuotekomis iš mano namų, jei aš neturiu įsirengęs nuotekų valymo sistemos?

Dažniausiai jos teršia gruntinius vandenis, į aplinką išleidžia daug nuodingų medžiagų ir teršia gamtą. Biologiniais buitinių nuotekų valymo įrenginiais išvalytos nuotekos gali būti šalinamos į aplinką, nepadarant žalos gamtai, o tai yra labai svarbu. Galima nuvesti į pakelės, melioracijos griovius, kitus atvirus pratekančius vandens telkinius. Nesant vandens telkinio, išvalytas nuotekas galima filtruoti į gruntą per filtracinius šulinius ar laukus. Tokį išvalytą vandenį taip pat galima naudoti mechaniškai: vejų laistymui, automobilių plovimui.


– Kur montuojamos nuotekų surinkimo talpyklos?

Nuotekų surinkimo talpyklos (sandarios) dažniausiai montuojamos ten, kur nėra galimybės įsirengti nuotekų valymo irenginių, pvz.: jei jūsų sklype nedaug vietos; yra aukštas gruntinis vanduo; nėra kur išleisti išvalyto vandens. Taip pat sodybose, kuriose nėra pastoviai gyvenama. Nuotekų talpyklos pakankamai nebrangus ir geras sprendimas.


– Kaip veikia nuotekų valymo sistema?

Moderni nuotekų valymo sistema turi dvigubą baką. Nuotekos iš dalies išvalomos nuo bakterijų pirmojoje talpykloje, o po to praeina pro antrą valymo baką, kur yra išvalomos galutinai.


– Ar galima naudoti išvalytą nuotekų vandenį?

Išvalytą vandenį galima naudoti buityje: plauti automobilius, laistyti vėjas ir pan.


– Kuo nuotekų valymo sistema skiriasi nuo nuotekų surinkimo talpos?

Nuotekų valymo įrenginiai valo ir filtruoja nuotekas, o jas galima panaudoti kituose buities darbuose. Nuotekų surinkimo talpyklos nuotekas kaupia ir saugo. Prisipildžius nuotekų talpyklai ją reikia ištuštinti.


– Ar reikia valyti buitines nuotekų valymo sistemas?

Kokybiškam įrenginiui, kuriam suteikta garantija įprastai didelės priežiūros nereikia. Pakanka kas pusę metų patikrinti, ar sistema neskleidžia nemalonaus kvapo ir ar neteršia aplinkinių vandens šaltinių.


– Ar visos vietos tinkamos nuotekų valymo įrenginiams ir nuotekų talpykloms?

Svarbu yra tinkamai parinkti vietą, nes ne visos vietos yra tinkamos. Tinkamą vietą įtakoja daug sąlygų. Jei samdote specialistus, tuomet nereikia bijoti – jie tikrai sumontuos įrenginius ten, kur geriausia.


– Ar mano nuotekų valymo sistema gali užteršti mano šulinį?

Ne, specialistai atliekantys įrenginių montavimą pasirūpins parinkti tinkamą vietą, kad šulinio vandeniui nebūtų padaroma jokia žala ir nebūtų sukelta bereikalinga rizika.


– Kaip toli nuo nuotekų valymo sistemos yra saugu kasti šulinį, kad būtų išvengta užteršimo?

Nuotekų valymo įrenginiai turėtų būti įrengiami ne mažesniu, kaip 20 metrų atstumu nuo vandens šulinio. Siekiant tinkamai parinkti vietą nuotekų valymo įrenginiams arba surinkimo talpoms, labai patartina pasikonsultuoti su specialistais.


– Kaip nustatoma, kokios rūšies nuotekų valymo sistema reikalinga vienam namui?

Nuotekų valymo įrenginiai ar talpyklos parenkamos pagal tai, kelių asmenų nuotekas reikės valyti, kokie bus preliminarūs bendri nuotekų kiekiai. Kuo didesnis nuotekų kiekis – tuo didesnės surinkimo talpos ar valymo sistemos reikės. Taip pat patys galite rinktis, kokios firmos, kokios kainos įrenginius galite ir norite įsigyti.


– Kodėl vis dar kasami šachtiniai vandens šuliniai?

Vandens šuliniai kasami todėl, kad juos pakankamai nebrangu iškast ir paprasta naudoti, nereikia priežiūros. Išsigręžus gręžinį dažnai tenka statyti specialius nugeležinimo filtrus, o šulinių vandenyje nedaug geležies. Prie vandens šulinių nesudėtinga ir nebrangu pajungti hidroforus, taip namuose galima įsirengti vandentiekį.

Turite daugiau neatsakytų klausimų?

Su mumis galite susisiekti telefonu ar elektroniniu paštu linas.eltukas@gmail.com, arba užpildykite užklausos formą kontaktų puslapyje ir mes jums būtinai atsakysime.