Nuotekos yra neišvengiama proceso dalis kiekviename tiek individualiame, tiek ir pramoniniame ūkyje. Tai yra įvairiais būdais užterštas, nešvarus vanduo. Nuotekų lieka ne tik po buitinės veiklos, gamybos, bet ir po stipresnio lietaus, gatvių plovimo ar polaidžio. Ūkiams, nepriklausomai nuo jų dydžio ar veiklos specifikos, be buitinių nuotekų tvarkymo sprendimo, taip pat aktualus yra ir patogus bei ekonomiškas srutų surinkimo ir perdirbimo būdas.
Tinkamas nuotekų surinkimo ir apdirbimo būdas užtikrina ne tik vartotojų komfortą ir sklandžią ūkinę veiklą, bet ir aplinkosaugą. Pastaruoju metu aplinkosauginiai reikalavimai vykdant ūkinę veiklą yra itin griežti ir stipriai reglamentuoti įstatymų. Vienareikšmiškai, nuotekų sistemos privalo būti įrengtos profesionaliai ir patikimai, jog ūkio vystymas, įrenginių naudojimas nekeltų grėsmės nei aplinkai, nei žmonėms ar gyvūnams.
Kad nuotekos nesukeltų papildomų problemų ir nepatogumų, reikia tinkamai įvertinti jūsų ūkio dydį ir rasti optimaliausius sprendimus, kaip greitai bei saugiai jas pašalinti. Nuo skirtingos ūkinės veiklos rūšies, priklausomai ir nuo ūkio dydžio, atsiranda nevienodi nuotekų kiekiai, todėl kiekvienu atveju, poreikį reikės apskaičiuoti individualiai. Bendra rekomendacija visiems – konsultuotis su specialistais, kurie įvertinę jūsų veiklą ir konkrečius poreikius bei vietovės galimybes, galės pasiūlyti būtent jums pritaikytą sprendimų ir veiksmų planą.
Pirmiausia, turėsite priimti sprendimą ir išsirinkti tarp nuotekų valymo įrenginio ir nuotekų surinkimo talpyklos įrengimo. “Kasyba” ekspertai buitiniams poreikiams ir nedideliems ūkiams didžiąja dalimi atvejų rekomenduoja rinktis gelžbetonines nuotekų surinkimo talpyklas. Būtent talpyklas plačiau aptarsime ir pristatysime šiame straipsnyje.
Tai didelio tūrio sandarūs gelžbetoniniai įrenginiai, kuriuose galima kaupti įvairaus tipo buitines, komunalines, srutines, paviršines, gamybines ir mišrias nuotekas.
Sandarios nuotekų surinkimo talpyklos dažniausiai rekomenduojamos nedideliems arba vidutinio dydžio ūkio subjektams. Ypač tuo atveju, kai sklype yra aukštas gruntinio vandens lygis ir nėra kur išleisti išvalyto vandens iš nuotekų valymo įrenginio. Taip pat, talpyklos dažnai pasirenkamos ir dėl mažesnių įrengimo kaštų, paprastesnės priežiūros bei mažesnio aptarnavimo poreikio. Nemažą vaidmenį čia atlieka ir įrangos ilgaamžiškumas.
Rezervuarų talpos gaminamos individualiai, pagal ūkio poreikius ir pagal įrengimo vietos specifiką, kad atitiktų konkrečius parametrus. Pasirinktos rūšies ir tinkamo dydžio talpa įleidžiama į žemę, vėliau, jai prisipildžius, specialiais siurbliais išvaloma, o nuotekos išvežamos perdirbimui. Talpyklos tipą ir talpą geriausiai apskaičiuoti ir suformuoti tinkamiausią įrenginį padės specialistai, įvertinę jūsų ūkio dydį bei pajėgumą.
Du pagrindiniai veiksniai, renkantis talpyklas yra jų sandarumas ir tinkamai veikianti nuotekų ar srutų surinkimo bei šalinimo sistema. Nuotekų surinkimo ir šalinimo sistemos projektavimas namams yra gana paprastas, tačiau ūkio atveju, turėsite ne tik užtikrinti maksimalų saugumą bei patogumą, tačiau ir papildomai įvertinti bei apskaičiuoti gamybos pajėgumus ir talpyklų priežiūros planą. Nuotekų šalinimas iš talpyklų yra pakankamai patogus ir nesudėtingas procesas.
Sandarios ir nelaidžios nuotekų surinkimo talpyklos yra būtinos sklandžiam bei saugiam ūkio darbui. Tinkamai veikianti, bei reguliariai prižiūrima surinkimo ir pašalinimo sistema padės apsisaugoti nuo nenumatytų nesklandumų ar nuotekų sistemos avarijų. Talpyklose sukauptas turinys, joms prisipildžius išvežamas į atliekų utilizavimo įmones. Kaip dažnai tai reikės daryti, priklausys nuo nuotekų kiekio, tačiau labai svarbu pažymėti, kad talpyklų prisipildymą turėsite stebėti ir laiku įvertinti kada jau reikiama valyti.
Pirmiausia, įvertinkite, kokiame sklypo gylyje yra gruntiniai vandenys ir kokio tūrio talpykla bus reikalinga jūsų poreikiams. Tokiu būdu, jums bus pritaikytas tinkamiausias, konkrečiai jūsų ūkiui darbų projektas, kaip ir geriausia įrenginio lokacija. Ruošiant nuotekų ir srutų surinkimo talpyklas ne mažiau svarbu atsižvelgti ir į tai, kad vieta turi būti lengvai privažiuojama sunkiajam transportui, kuris talpyklas vėliau prižiūrės ir valys.
Sandarios nuotekų ir srutų surinkimo talpyklos dažniausiai montuojamos netoli pastatų, prisitaikant prie projekto plano, šalia įrengiant ir patogų privažiavimą prie rezervuaro. Dažniausiai įrengiami nuo 6 m³ iki 12 m³ dydžio rezervuarai, tačiau didžiausi galimi net iki 45 m³.
Montuoti nuotekų talpyklas galima bet kada, nesvarbu kurioje statybų stadijoje. Tačiau tiek vandentiekio įrengimą, tiek nuotekų šalinimo įrenginius patogiausia pradėti ruošti tuomet, kai jau yra paruošti pamatai, tuomet reikiamus vamzdžius galima patogiai pravesti po jais.
Įrengiant nuotekų surinkimo talpyklas, vienas svarbiausių elementų jų kokybės atžvilgiu – itin didelis sandarumas. Svarbu įrengti tinkamus ir sandarius pagrindus, neužteršti grunto. Įrenginėjant talpyklą į žemę yra įleidžiami gelžbetoniniai rentiniai, kurių dugnas bei sienos yra padengiami hidroizoliaciniu sluoksniu, kad taptų nelaidūs skysčiams visą eksploatavimo laiką. Būtent uždaro tipo gelžbetoninių rentinių rezervuarai iki minimumo sumažina gruntinių vandenų užteršimo riziką. Šie rezervuarai, per ilgą jų naudojimo praktiką, tvirtai įrodė savo patikimumą, esant įvairioms gamtinėms sąlygoms.
Nuotekų talpyklos tūrio pasikeitimus, jų didėjimą, reikės sekti patiems. Įprastai, klientai nori gauti signalą, jog šulinys užsipildė, tačiau tai ne visada geriausias variantas. Tuo atveju, jei pagalbą iškviesite talpyklai jau pilnai užsipildžius ir ji nebus skubiai išvalyta, gali kilti problemų. Atsakingai įvertinkite, kiek, vidutiniškai per dieną, nuotekų sukaups jūsų ūkis, išlikite budrūs ir reguliariai stebėkite talpyklos būseną.
Nuotekų išvežimo paslauga nėra brangi, ja galima naudotis visoje Lietuvoje. Dažnu atveju, apskaičiavus poreikį, su nuotekų transportavimo įmonėmis galima sudaryti ir paslaugų teikimo sutartį, kuri užtikrins, jog rezervuarų priežiūra bei pačiomis nuotekomis jums neteks rūpintis patiems, tuo užsiims specialistai.
Tiek nuotekų surinkimo talpykloms, tiek nedidelio ūkio srutų surinkimo rezervuarams pats svarbiausias elementas – sandarumas. “Kasyba” specialistai siūlo rinktis būtent uždaro tipo gelžbetoninių rentinių įrenginius, nes jie iki minimumo sumažina gruntinių vandenų užteršimo riziką. Šie rezervuarai, per ilgą jų naudojimo praktiką, tvirtai įrodė savo patikimumą, esant įvairioms gamtinėms sąlygoms.
Pagrindinė priežastis rinktis gelžbetonį – tai itin patikima ir tvirta medžiaga, nereikalaujanti daug papildomos priežiūros. Statybose gelžbetonis naudojamas dešimtmečiais ne veltui, jis pasižymi savo ilgaamžiškumu, yra patikimas naudoti bei ekonomiškas. Svarbu pažymėti, jog gelžbetoninio tipo talpyklos atitinka visus aplinkosaugos reikalavimus. Nepamirškite, kad LR Aplinkos ministerija yra parengusi ir patvirtinusi teisinį nuotekų tvarkymo reglamentą, kurio normų privalo laikytis kiekvienas ūkio subjektas.
“Kasyba” specialistai jau daugiau nei dešimtmetį dirba su gelžbetoniniais sprendimais šulinių, nuotekų talpyklų ir nedidelių ūkių srutų rezervuarų įrengimui. Mūsų praktikoje, nei vienas kitas sprendimas nepasitvirtino taip gerai, kaip gelžbetoniniai rezervuarai.
Nors plastikiniai rezervuarai gaminami neatsiliekant nuo visų aukštos kokybės standartų, pasitelkiant pačias moderniausias technologijas, tačiau realiame panaudojime dar neturime tiek gerosios praktikos, kiek ja galime džiaugtis su gelžbetoninių rezervuarų įrengimu.
Bendrai vertinant, gelžbetoninės talpyklos taip pat yra pigesnis nuotekų ar srutų tvarkymo būdas, lyginant su kitomis alternatyvomis ar įvairių gamintojų valymo įrenginiais. Visa gelžbetoninio rezervuaro įrengimo kaina svyruoja apie 1000 eurų, be abejo, priklausomai nuo rezervuaro dydžio.
Ūkiui renkantis srutų surinkimo ir perdirbimo metodus, pirmiausia, reikia įsivertinti numatomus srutų ir nuotekų kiekius. Dideliems ūkiams, be abejonės, reikės įrengti srutų lagūnas, mėšlides arba antžemines talpyklas. Tačiau nedideliems ūkiams tikrai pakanka rinktis gelžbetoninį srutų surinkimo rezervuarą.
Daug įmonių šiuo metu siūlo įsirengti valymo įrenginius, tačiau, įrengiant nuotekų valymo įrenginį turite įvertinti ir tai, kad išvalytą vandenį ne visur galima išleisti. Todėl vietovėse, kur negalima išleisti išvalyto vandens, įsirengę saugią gelžbetoninę nuotekų talpyklą, tinkamai užtikrinsite savo ūkio tvarką bei visą jo priežiūrą.
Rezervuaro dydį pasirinkti padės tikslus nuotekų kiekio apskaičiavimas, tačiau bendrai, galima įrengti nuo 6 iki 45 kubinių metrų dydžio rezervuarą.
Taip pat svarbus ir dažnai lemtingas faktorius yra kaina. Vien valymo įrenginys kainuoja kelis kart brangiau nei rezervuaro įrengimas. O be to, nemažos išlaidos tenka ir valymo įrenginio įrengimui bei eksploatacijai. Tad, jei jūsų ūkis nedidelis iš didelės patirties darbe su skirtingais ūkiais Lietuvoje, siūlome rinktis gelžbetoninį srutų surinkimo rezervuarą.
Savo ūkiui pasirinkę gelžbetoninį srutų surinkimo rezervuarą, pasirinksite ne tik ekonomišką, bet ir saugų, ekologišką nuotekų tvarkymo būdą. Nedideliems ūkio subjektams tai yra daug pigesnė alternatyva.
Įrengiant srutų rezervuarą bene svarbiausias faktorius – atstumas nuo srutų kaupimo vietos iki vandens gręžinių ar šulinių. Atstumas turi būti ne mažesnis nei 50 metrų požeminio vandens srauto kryptimi ir 25 metrų prieš požeminio vandens srautą.
Apskaičiavus jūsų ūkio poreikį, bus iškastas ir sumontuotas nuo 6 iki 45 kubinių metrų talpos rezervuaras. Įprastinis talpyklos diametras yra 2,2 metrai. Taip pat, rezervuarui įrengiamas ir sandarus dangtis. Pats rezervuaras surenkamas iš atskirų gelžbetonio žiedų, kurie yra specialiai sutvirtinami ir padengiami hidroizoliacine medžiaga. Tuomet pilnai paruoštas rezervuaras pilnai prijungimas prie namų ar ūkio nuotekų surinkimo sistemos.
Esant poreikiui, papildomo saugumo sumetimais, šalia nuotekų ar srutų rezervuaro gali būti įrengiamas atskiras šulinys į kurį nuteka jau prisipildžiusio rezervuaro nuotekų dalis. Tuomet, iš pagalbinio šulinio, srutos jau yra išsiurbiamos srutovežio ir išvežamos perdirbimui į atliekų perdirbimo bendroves.
Dar viena sąlyga – įrengiant srutų rezervuarą reikalingas geras privažiavimas, kad susikaupusį jame turinį srutovežis galėtų saugiai išvežti. Dažniausiai, šalia ištraukiamo šulinio yra įrengiama aptarnavimo aikštelė, kurioje sustoja srutovežis, tam, kad atliekant rezervuaro valymo darbus, netyčia išsiliejus srutoms, jas būtų galima surinkti. Išsiliejęs skystas mėšlas, tokiu atveju, patenka į aptarnavimo aikštelės šulinį, išvengiant bet kokios galimos žalos.
Srutų kaupimo rezervuarai gauna net 10-ies metų garantiją iš „Kasyba” specialistų, o darbai atliekami per 1-2 dienas.
Tiek nuotekų rezervuaro, tiek nedidelio ūkio srutų rezervuaro priežiūra nėra labai sudėtinga. Labai svarbu – stebėti ir kontroliuoti rezervuaro turinio lygį, kiek užpildytas jis yra.
Dažniausiai rekomenduojame sudaryti paslaugų teikimo sutartį su srutų išvežimo bendrovėmis, kurios ne tik pasirūpins rezervuarų turiniu, tačiau kartu ir užtikrins reguliarią jūsų įrenginių priežiūrą. Esant poreikiui juos išplaus, išvalys. Taip pat, įvertinę jūsų įrenginio būklę ir ūkio subjekto specifiką, specialistai visuomet parinks būtent jums tinkamiausią rezervuaro priežiūros režimą, planą. Nedidelių gelžbetoninių rezervuarų išvalymo darbų kaina įprastai svyruoja apie 50 eurų.
Turėdami vieną bendrovę ar specialistą, visada sutaupysite ne tik nemažai laiko, bet taip pat, būsite užtikrinti darbų kokybe ir paslaugų tęstinumu.
Kad ir kiek išsamiai bandytume pristatyti procesus bei padėti jums daugiau sužinoti apie geriausius sprendimus – nuoširdžiai rekomenduojame kreiptis į šios srities profesionalus ir nuolat su jais konsultuotis.
Nuo skirtingos ūkinės ar buitinės veiklos ir dėl skirtingų poreikių susidaro skirtingi nuotekų kiekiai, todėl sėkmingus sprendimus galite atrasti tik individualiai įvertinę visus kintamuosius, bei pasikonsultavę su skirtingais specialistais. Įvardinkite savo ūkio poreikius bei tikslus ir kreipkitės.
“Kasyba” specialistai su sandarių nuotekų surinkimo talpyklų ir srutų talpyklų montavimu dirba jau 18 metų, daugiausiai specializuodamiesi gelžbetonio sprendimuose. Todėl įvertinę jūsų poreikį padės apskaičiuoti reikiamą talpyklų tūrį, gabaritus bei parinkti tinkamiausią, patogiausią rezervuaro įrengimo vietą. Keliolikos metų darbo praktika bei klientų rekomendacijos leidžia kartu tobulėti, vis daugiau klientų pasiūlant ilgaamžius ekonomiškus ir tinkamus sprendimus.